Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF26A-HM3-08
SMF26A-HM3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SMF26A-HM3-08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-219AB
Datasheet Download
SMF26A-HM3-08.pdf
Availability of SMF26A-HM3-08
QUANTITY
SMF26A-HM3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF26A-HM3-08
Internal Part NumberEIS-SMF26A-HM3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.8A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency230pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF (DO-219AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF26A-HM3-08
Related LinksSMF26A, SMF26A-HM3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF26A-HM3-08 Details Description
Related parts for SMF26A-HM3-08
IC SUPRVSR 5K PULLUP 4.75V 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf