Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF36A-HM3-08
SMF36A-HM3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SMF36A-HM3-08
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO-219AB
Datasheet Download
SMF36A-HM3-08.pdf
Availability of SMF36A-HM3-08
QUANTITY
SMF36A-HM3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF36A-HM3-08
Internal Part NumberEIS-SMF36A-HM3-08
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.4A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency178pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF (DO-219AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF36A-HM3-08
Related LinksSMF36A, SMF36A-HM3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF36A-HM3-08 Details Description
Related parts for SMF36A-HM3-08
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 140MA 6.84 OHM datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf