ON Semiconductor SMF40AT1G
SMF40AT1G picture photo
Mfg. Part Number
SMF40AT1G
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123FL
Datasheet Download
SMF40AT1G.pdf
Availability of SMF40AT1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMF40AT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF40AT1G
Internal Part NumberEIS-SMF40AT1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Jul/2008
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse200W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF40AT1G
Related LinksSMF4, SMF40AT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SMF40AT1G Details Description
Related parts for SMF40AT1G
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5325MHZ datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf