Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF7V5A-HE3-08
SMF7V5A-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SMF7V5A-HE3-08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMF
Datasheet Download
SMF7V5A-HE3-08.pdf
Availability of SMF7V5A-HE3-08
QUANTITY
SMF7V5A-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF7V5A-HE3-08
Internal Part NumberEIS-SMF7V5A-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency773pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF7V5A-HE3-08
Related LinksSMF7V5A, SMF7V5A-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF7V5A-HE3-08 Details Description
Related parts for SMF7V5A-HE3-08
LED RED RECTANG .350" HI ASSY datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR34B/AE34G/APR34B datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.9 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 6UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 2POS NATRL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 8.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf