United Chemi-Con SMG100VB331M12X25LL
SMG100VB331M12X25LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG100VB331M12X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SMG100VB331M12X25LL.pdf
Availability of SMG100VB331M12X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMG100VB331M12X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG100VB331M12X25LL
Internal Part NumberEIS-SMG100VB331M12X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)402 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG100VB331M12X25LL
Related LinksSMG100VB3, SMG100VB331M12X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG100VB331M12X25LL Details Description
Related parts for SMG100VB331M12X25LL
CABLE ASSY PWR ENT 8 WIRE 18" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
TRANSISTOR RF PWR LDMOS SOT1121A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf