United Chemi-Con SMG16VB222M12X20LL
SMG16VB222M12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG16VB222M12X20LL
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SMG16VB222M12X20LL.pdf
Availability of SMG16VB222M12X20LL
QUANTITY
SMG16VB222M12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG16VB222M12X20LL
Internal Part NumberEIS-SMG16VB222M12X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.295A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG16VB222M12X20LL
Related LinksSMG16VB22, SMG16VB222M12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG16VB222M12X20LL Details Description
Related parts for SMG16VB222M12X20LL
IC ADC DUAL 14BIT 25MSPS 64QFN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 196.2 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
WBN-PG13.5 LOCKNUT BRASS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 125VDC datasheet.pdf
HD-I 5SMPO042F062O LM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf