United Chemi-Con SMG250VB2R2M6X11LL
SMG250VB2R2M6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG250VB2R2M6X11LL
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
SMG250VB2R2M6X11LL.pdf
Availability of SMG250VB2R2M6X11LL
QUANTITY
SMG250VB2R2M6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG250VB2R2M6X11LL
Internal Part NumberEIS-SMG250VB2R2M6X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150.682 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG250VB2R2M6X11LL
Related LinksSMG250VB2, SMG250VB2R2M6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG250VB2R2M6X11LL Details Description
Related parts for SMG250VB2R2M6X11LL
FUSE BRD MNT 4.5A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS STR datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENVELOPE ANALYSIS MAILER V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf