United Chemi-Con SMG63VB221M10X16LL
SMG63VB221M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG63VB221M10X16LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SMG63VB221M10X16LL.pdf
Availability of SMG63VB221M10X16LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMG63VB221M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG63VB221M10X16LL
Internal Part NumberEIS-SMG63VB221M10X16LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)678 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)