Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D44-ST-BK
SMH100-LPPE-D44-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D44-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 88POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D44-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D44-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D44-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D44-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D44-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions88
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D44-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D44-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D44-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D44-ST-BK
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ARM9 BLUESTREAK MCU 256BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
STACKABLE BANANA PLUG RED datasheet.pdf
BLZP 5.00/05/270LH SN BK BX datasheet.pdf
PAC-PREM-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8.2A UDFN datasheet.pdf