Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S02-RA-BK
SMH100-LPPE-S02-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S02-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2POS 1MM RA T/H
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S02-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S02-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S02-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S02-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S02-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S02-RA-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S02-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S02-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S02-RA-BK
RES ARRAY 5 RES 560 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 50POS .050 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
DSUB PIN RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 8A TO252-2 datasheet.pdf