Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S16-ST-BK
SMH100-LPPE-S16-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S16-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 16POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S16-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S16-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S16-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S16-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S16-ST-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S16-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S16-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S16-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S16-ST-BK
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
39+39 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TM3107K004DCBA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf