Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S24-SC-BK
SMH100-LPPE-S24-SC-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S24-SC-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 24POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S24-SC-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S24-SC-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S24-SC-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S24-SC-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S24-SC-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S24-SC-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S24-SC-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S24-SC-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S24-SC-BK
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1400V 90A MTK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf