Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S37-RA-BK
SMH100-LPPE-S37-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S37-RA-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 37POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S37-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S37-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S37-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S37-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S37-RA-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions37
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S37-RA-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S37-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S37-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S37-RA-BK
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 20POS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4.2NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf