Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S19-SD-BK
SMH100-LPSE-S19-SD-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S19-SD-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 19POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S19-SD-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S19-SD-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S19-SD-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S19-SD-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S19-SD-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S19-SD-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S19-SD-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S19-SD-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S19-SD-BK
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LO PWR RS-485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 9VOUT DL 3KV datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 5.59MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 193VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 2.5MM datasheet.pdf