Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S39-RA-BK
SMH100-LPSE-S39-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S39-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 39POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S39-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S39-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S39-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S39-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S39-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions39
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S39-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S39-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S39-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S39-RA-BK
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 30K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf