Sullins Connector Solutions SMH101-LPPE-D33-SP-BK
SMH101-LPPE-D33-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPPE-D33-SP-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 66POS
Datasheet Download
SMH101-LPPE-D33-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPPE-D33-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPPE-D33-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPPE-D33-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPPE-D33-SP-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions66
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPPE-D33-SP-BK
Related LinksSMH101-LPP, SMH101-LPPE-D33-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPPE-D33-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPPE-D33-SP-BK
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HOUSING .187 1POS NATURAL datasheet.pdf
MIC PLUG HSG 7 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 3.74M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf