Sullins Connector Solutions SMH101-LPSE-D49-SM-BK
SMH101-LPSE-D49-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPSE-D49-SM-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 98POS
Datasheet Download
SMH101-LPSE-D49-SM-BK.pdf
Availability of SMH101-LPSE-D49-SM-BK
QUANTITY
SMH101-LPSE-D49-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPSE-D49-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPSE-D49-SM-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions98
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPSE-D49-SM-BK
Related LinksSMH101-LPS, SMH101-LPSE-D49-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPSE-D49-SM-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPSE-D49-SM-BK
CONN HEADER 9POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR PF datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC UART PCIE 256B DUAL 113FPBGA datasheet.pdf
RES 392 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.265A 140 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf