Sullins Connector Solutions SMH150-LPSE-D10-ST-BK
SMH150-LPSE-D10-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH150-LPSE-D10-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1MM DL AU T/H
Datasheet Download
SMH150-LPSE-D10-ST-BK.pdf
Availability of SMH150-LPSE-D10-ST-BK
QUANTITY
SMH150-LPSE-D10-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH150-LPSE-D10-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH150-LPSE-D10-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules1mm Header Series
Featured Product1.0 mm Headers
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH150-LPSE-D10-ST-BK
Related LinksSMH150-LPS, SMH150-LPSE-D10-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH150-LPSE-D10-ST-BK Details Description
Related parts for SMH150-LPSE-D10-ST-BK
IC THERMOCOUPLE A W/COMP 14CDIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A FORK LVR LOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 13.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 23POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf