| Internal Part Number | EIS-SMH152-LPSE-D10-SP-BK | |
| Product Training Modules | 1mm Header Series | |
| Featured Product | 1.0 mm Headers | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | SMH | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 20 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.039" (1.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.075" (1.90mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | Board Guide | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SMH152-LPSE-D10-SP-BK | |
 | 10-89-1641 | CONN HEADER 64POS .100 VERT GOLD | datasheet.pdf | |