Rohm Semiconductor SML-012P8TT86
SML-012P8TT86 picture photo
Mfg. Part Number
SML-012P8TT86
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 1208 SMD
Datasheet Download
SML-012P8TT86.pdf
Availability of SML-012P8TT86
QUANTITY
SML-012P8TT86 Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-012P8TT86
Internal Part NumberEIS-SML-012P8TT86
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesSML-01
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating6.3mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 2.30mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant560nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case1208 (3020 Metric)
Supplier Device Package3020(1208)
Size / Dimension3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max)1.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-012P8TT86
Related LinksSML-01, SML-012P8TT86 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SML-012P8TT86 Details Description
Related parts for SML-012P8TT86
JACK .032-.046" .355"L SWAGE SN datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 23 POS .217 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.1A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 15POS datasheet.pdf
AM60063-5 CONNECTOR NEST datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRV 3KW 200VAC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN M12 4POS datasheet.pdf