Lumex, Inc. SML-H1505UPGC-TR
SML-H1505UPGC-TR picture photo
Mfg. Part Number
SML-H1505UPGC-TR
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Datasheet Download
SML-H1505UPGC-TR.pdf
Availability of SML-H1505UPGC-TR
QUANTITY
SML-H1505UPGC-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-H1505UPGC-TR
Internal Part NumberEIS-SML-H1505UPGC-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLEDs
OctoLEDs™ Transitioning to Surface-Mount
Benefits of Custom LED and LCD Technology
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductSurface-Mount OctoLEDs™
Standard Package350
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating7000mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 4.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle45°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak520nm
Features-
Package / Case2-SMD; 1505
Supplier Device PackageSurface Mounted Dome LED
Size / Dimension6.51mm L x 6.51mm W
Height (Max)11.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-H1505UPGC-TR
Related LinksSML-H150, SML-H1505UPGC-TR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SML-H1505UPGC-TR Details Description
Related parts for SML-H1505UPGC-TR
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 15K OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP 80F -10% +30% 2.5V T/H datasheet.pdf
CUST UMQ SAFETY MAT 31.5X19 IN datasheet.pdf
CB BTS FT 2 ASY datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A TO220AC datasheet.pdf