Lumex, Inc. SML-LXL1206SIC-TR
SML-LXL1206SIC-TR picture photo
Mfg. Part Number
SML-LXL1206SIC-TR
Brief Description
LED RED CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
SML-LXL1206SIC-TR.pdf
Availability of SML-LXL1206SIC-TR
QUANTITY
SML-LXL1206SIC-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-LXL1206SIC-TR
Internal Part NumberEIS-SML-LXL1206SIC-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating75mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 1.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak636nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-LXL1206SIC-TR
Related LinksSML-LXL1, SML-LXL1206SIC-TR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SML-LXL1206SIC-TR Details Description
Related parts for SML-LXL1206SIC-TR
CONN HEADER 20POS 3.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 2W 2MM NO datasheet.pdf
CABL IP68 AB MINI USB-6WAY CRIMP datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf