Microsemi Commercial Components SMLJ48AE3/TR13
SMLJ48AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ48AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ48AE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ48AE3/TR13
QUANTITY
SMLJ48AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ48AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ48AE3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.8A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ48AE3/TR13
Related LinksSMLJ48A, SMLJ48AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ48AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ48AE3/TR13
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN COVER BACK 10POS MT .100 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf