Microsemi Commercial Components SMLJ8.5E3/TR13
SMLJ8.5E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ8.5E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ8.5E3/TR13.pdf
Availability of SMLJ8.5E3/TR13
QUANTITY
SMLJ8.5E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ8.5E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ8.5E3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)188.6A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ8.5E3/TR13
Related LinksSMLJ8.5, SMLJ8.5E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ8.5E3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ8.5E3/TR13
ELEMENT WHIP HI GAIN MAG-1 BASES datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SOCKET PWR ENTRY 1P 1.5MM SNAPIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-P-4QD250-I2) datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf