Rohm Semiconductor SMLP36RGB2W3R
SMLP36RGB2W3R picture photo
Mfg. Part Number
SMLP36RGB2W3R
Brief Description
LED RGB DIFFUSED 0604 SMD
Datasheet Download
SMLP36RGB2W3R.pdf
Availability of SMLP36RGB2W3R
QUANTITY
SMLP36RGB2W3R Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLP36RGB2W3R
Internal Part NumberEIS-SMLP36RGB2W3R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesPicoLED™
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed, Green, Blue (RGB)
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating35mcd Red, 110mcd Green, 35mcd Blue
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.50mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V Red, 3.1V Green, 3V Blue
Current - Test5mA Red, 5mA Green, 5mA Blue
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant624nm Red, 527nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case0604 (1510 Metric)
Supplier Device Package1510(0604)
Size / Dimension1.50mm L x 1.00mm W
Height (Max)0.25mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLP36RGB2W3R
Related LinksSMLP36, SMLP36RGB2W3R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SMLP36RGB2W3R Details Description
Related parts for SMLP36RGB2W3R
TOOL HAND CRIMP 18AWG MALE datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RA PIN SOLDER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 6POS 5.08MM datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf