ST SMP1500SCMC
SMP1500SCMC picture photo
Mfg. Part Number
SMP1500SCMC
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 150V 400A DO214AA
Datasheet Download
SMP1500SCMC.pdf
Availability of SMP1500SCMC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMP1500SCMC Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP1500SCMC
Internal Part NumberEIS-SMP1500SCMC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSMP, TRISIL™
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover180V
Voltage - Off State150V
Voltage - On State3V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance75pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP1500SCMC
Related LinksSMP15, SMP1500SCMC Datasheet, ST Distributor
SMP1500SCMC Details Description
Related parts for SMP1500SCMC
IC Z8 20MHZ MULT/DIV C93 40-DIP datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 17.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 68PGA datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 100MA 2CH NO 8-SMD datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf