United Chemi-Con SMQ250VS561M25X30T2
SMQ250VS561M25X30T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ250VS561M25X30T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
SMQ250VS561M25X30T2.pdf
Availability of SMQ250VS561M25X30T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMQ250VS561M25X30T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ250VS561M25X30T2
Internal Part NumberEIS-SMQ250VS561M25X30T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingTray
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)444 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ250VS561M25X30T2
Related LinksSMQ250VS5, SMQ250VS561M25X30T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ250VS561M25X30T2 Details Description
Related parts for SMQ250VS561M25X30T2
POST BINDING BANANA INSULATED RE datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 5CM H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 3A MED datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 100POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
LED 660NM RED 48-130V BA15D datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf