Vishay/Dale CRCW12105K60FKTA
CRCW12105K60FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12105K60FKTA
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12105K60FKTA.pdf
Availability of CRCW12105K60FKTA
QUANTITY
CRCW12105K60FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12105K60FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12105K60FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12105K60FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12105K60FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12105K60FKTA Details Description
Related parts for CRCW12105K60FKTA
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 2% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
M803 12C MIXED PIN RECP THRD datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf