Semtech SMS15.TCT
SMS15.TCT picture photo
Mfg. Part Number
SMS15.TCT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 29VC
Datasheet Download
SMS15.TCT.pdf
Availability of SMS15.TCT
QUANTITY
SMS15.TCT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS15.TCT
Internal Part NumberEIS-SMS15.TCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse350W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS15.TCT
Related LinksSMS1, SMS15.TCT Datasheet, Semtech Distributor
SMS15.TCT Details Description
Related parts for SMS15.TCT
SOFTWARE WARP CPLD DEVELOPMENT datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS DUAL .236 PCB datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL FOR MAXI GRIP 31X31 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 150A DO205AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-K-770-E2 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf