Cornell Dubilier Electronics SN221M050ST
SN221M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SN221M050ST
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SN221M050ST.pdf
Availability of SN221M050ST
QUANTITY
SN221M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN221M050ST
Internal Part NumberEIS-SN221M050ST
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)720 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current570mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN221M050ST
Related LinksSN221, SN221M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN221M050ST Details Description
Related parts for SN221M050ST
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.5MM VERT GN datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 102.48VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf