Texas Instruments SN64BCT757DW
SN64BCT757DW picture photo
Mfg. Part Number
SN64BCT757DW
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC
Datasheet Download
SN64BCT757DW.pdf
Availability of SN64BCT757DW
QUANTITY
SN64BCT757DW Order Process
Ship out your order
Specifications of SN64BCT757DW
Internal Part NumberEIS-SN64BCT757DW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series64BCT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting with Open Collector
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low-, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN64BCT757DW
Related LinksSN64BC, SN64BCT757DW Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN64BCT757DW Details Description
Related parts for SN64BCT757DW
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf