Texas Instruments SN65HVD33DG4
SN65HVD33DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN65HVD33DG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 14-SOIC
Datasheet Download
SN65HVD33DG4.pdf
Availability of SN65HVD33DG4
QUANTITY
SN65HVD33DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65HVD33DG4
Internal Part NumberEIS-SN65HVD33DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis50mV
Data Rate23Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65HVD33DG4
Related LinksSN65HV, SN65HVD33DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65HVD33DG4 Details Description
Related parts for SN65HVD33DG4
IC DRVR HALF BRIDGE W/OSC 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf