Texas Instruments SN74AS10NSR
SN74AS10NSR picture photo
Mfg. Part Number
SN74AS10NSR
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO
Datasheet Download
SN74AS10NSR.pdf
Availability of SN74AS10NSR
QUANTITY
SN74AS10NSR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AS10NSR
Internal Part NumberEIS-SN74AS10NSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCarrier Tape Update 23/Feb/2015
Carrier Tape Revision A 06/Mar/2015
Carrier Tape Revision B 30/Mar/2015
Carrier Tape Revision C 09/Apr/2015
PCN Cancelled 17/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AS
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low2mA, 20mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL4.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SO
Package / Case14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AS10NSR
Related LinksSN74A, SN74AS10NSR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AS10NSR Details Description
Related parts for SN74AS10NSR
RES SMD 0.191 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-226 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SCKTS BULKHEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 10.41MM datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/15/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON SS11V-CH datasheet.pdf
GROUND REFERENCE MODULE 425 VDC datasheet.pdf
22000UF 10V 40X40MM 85C 15000H datasheet.pdf