Texas Instruments SN74AUP2G79RSER
SN74AUP2G79RSER picture photo
Mfg. Part Number
SN74AUP2G79RSER
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8UQFN
Datasheet Download
SN74AUP2G79RSER.pdf
Availability of SN74AUP2G79RSER
QUANTITY
SN74AUP2G79RSER Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AUP2G79RSER
Internal Part NumberEIS-SN74AUP2G79RSER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingUQFN Pkg Devices Carrier Tape 19/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74AUP
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStandard
TypeD-Type
Output TypeNon-Inverted
Number of Elements2
Number of Bits per Element1
Frequency - Clock266MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL6.3ns @ 3.3V, 30pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Voltage - Supply0.8 V ~ 3.6 V
Current - Quiescent0.5µA
Input Capacitance1.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-UFQFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AUP2G79RSER
Related LinksSN74AUP, SN74AUP2G79RSER Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AUP2G79RSER Details Description
Related parts for SN74AUP2G79RSER
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 3" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMP 55C 6W MAKE datasheet.pdf