Texas Instruments SN74CBTK6800DWE4
SN74CBTK6800DWE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74CBTK6800DWE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-SOIC
Datasheet Download
SN74CBTK6800DWE4.pdf
Availability of SN74CBTK6800DWE4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74CBTK6800DWE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74CBTK6800DWE4
Internal Part NumberEIS-SN74CBTK6800DWE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74CBTK
PackagingTube
TypeFET Bus Switch
Circuit10 x 1:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low-
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74CBTK6800DWE4
Related LinksSN74CBTK, SN74CBTK6800DWE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74CBTK6800DWE4 Details Description
Related parts for SN74CBTK6800DWE4
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
IC DOC2000 1GB 32-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 25MA 80 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 37.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1A MINI6-F1 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 1.45A 68 MOHM datasheet.pdf