Texas Instruments SN74F240DBR
SN74F240DBR picture photo
Mfg. Part Number
SN74F240DBR
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP
Datasheet Download
SN74F240DBR.pdf
Availability of SN74F240DBR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74F240DBR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74F240DBR
Internal Part NumberEIS-SN74F240DBR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74F240DBR
Related LinksSN74F, SN74F240DBR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74F240DBR Details Description
Related parts for SN74F240DBR
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED RED 626NM WATER CLEAR SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6A datasheet.pdf