| Internal Part Number | EIS-SN74F27N | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Gates and Inverters | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | NOR Gate | |
| Number of Circuits | 3 | |
| Number of Inputs | 3 | |
| Features | - | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent (Max) | - | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Logic Level - Low | 0.8V | |
| Logic Level - High | 2V | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 5V, 50pF | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | 14-PDIP | |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) | |