Texas Instruments SN74LS240N
SN74LS240N picture photo
Mfg. Part Number
SN74LS240N
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP
Datasheet Download
SN74LS240N.pdf
Availability of SN74LS240N
QUANTITY
SN74LS240N Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LS240N
Internal Part NumberEIS-SN74LS240N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Alternative 23/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LS
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 24mA
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LS240N
Related LinksSN74L, SN74LS240N Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LS240N Details Description
Related parts for SN74LS240N
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC DAC 8 BIT MULTIPLYIN 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A MLP33-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
DAUGHTER CARD FOR DEMOEM datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SPDT 16QFN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 5DDPAK datasheet.pdf