Texas Instruments SN74LS390DG4
SN74LS390DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LS390DG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC COUNTER DECADE 8BIT 16SOIC
Datasheet Download
SN74LS390DG4.pdf
Availability of SN74LS390DG4
QUANTITY
SN74LS390DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LS390DG4
Internal Part NumberEIS-SN74LS390DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74LS
PackagingTube
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate35MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LS390DG4
Related LinksSN74LS, SN74LS390DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LS390DG4 Details Description
Related parts for SN74LS390DG4
MODULE SDRAM 128MB 144-SODIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER HS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 9CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf