Texas Instruments SN74LS390DR
SN74LS390DR picture photo
Mfg. Part Number
SN74LS390DR
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC BIN COUNTR DUAL 4BIT 16-SOIC
Datasheet Download
SN74LS390DR.pdf
Availability of SN74LS390DR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74LS390DR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LS390DR
Internal Part NumberEIS-SN74LS390DR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74LS
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate35MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LS390DR
Related LinksSN74L, SN74LS390DR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LS390DR Details Description
Related parts for SN74LS390DR
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 110K OHM 0404 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERMINAL COVER 1 STRIP COVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W SMBJ datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT RECP datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz, Multi-Bit Audio A/D Converter IC datasheet.pdf