Texas Instruments SN74LVC1G32DBVRG4
SN74LVC1G32DBVRG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC1G32DBVRG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5
Datasheet Download
SN74LVC1G32DBVRG4.pdf
Availability of SN74LVC1G32DBVRG4
QUANTITY
SN74LVC1G32DBVRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC1G32DBVRG4
Internal Part NumberEIS-SN74LVC1G32DBVRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base 31/Mar/2014
Copper Wire Revision B 01/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL4ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSOT-23-5
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC1G32DBVRG4
Related LinksSN74LVC1, SN74LVC1G32DBVRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC1G32DBVRG4 Details Description
Related parts for SN74LVC1G32DBVRG4
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.5A 256 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 22AWG .156 TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VESM datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 15A 600V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.855A 110 MOHM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf