Texas Instruments SN74LVC1G32DRY2
SN74LVC1G32DRY2 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC1G32DRY2
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON
Datasheet Download
SN74LVC1G32DRY2.pdf
Availability of SN74LVC1G32DRY2
QUANTITY
SN74LVC1G32DRY2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC1G32DRY2
Internal Part NumberEIS-SN74LVC1G32DRY2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL4ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package6-SON (1.45x1)
Package / Case6-UFDFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC1G32DRY2
Related LinksSN74LVC, SN74LVC1G32DRY2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC1G32DRY2 Details Description
Related parts for SN74LVC1G32DRY2
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf