Texas Instruments SN75C3232EDW
SN75C3232EDW picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3232EDW
Brief Description
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 16-SOIC
Datasheet Download
SN75C3232EDW.pdf
Availability of SN75C3232EDW
QUANTITY
SN75C3232EDW Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3232EDW
Internal Part NumberEIS-SN75C3232EDW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis300mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C3232EDW
Related LinksSN75C3, SN75C3232EDW Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C3232EDW Details Description
Related parts for SN75C3232EDW
IC MOSFET DVR AND/INV 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC QUAD HI-SP DIFF DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER SYNCH 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf