Texas Instruments SN75LBC172ADWG4
SN75LBC172ADWG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75LBC172ADWG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC QUAD RS-485 DIFF DRVR 20-SOIC
Datasheet Download
SN75LBC172ADWG4.pdf
Availability of SN75LBC172ADWG4
QUANTITY
SN75LBC172ADWG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LBC172ADWG4
Internal Part NumberEIS-SN75LBC172ADWG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeDriver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers4/0
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate30Mbps
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LBC172ADWG4
Related LinksSN75LBC, SN75LBC172ADWG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LBC172ADWG4 Details Description
Related parts for SN75LBC172ADWG4
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DEMO FIXTURE FOR SOT-23 OPAMP'S datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
LED ORANGE T 1 3/4 WEDGE PUSH IN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf