ITT Cannon, LLC SNLM-P-C25-25S-GY
SNLM-P-C25-25S-GY picture photo
Mfg. Part Number
SNLM-P-C25-25S-GY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN STR PLUG CRIMP PIN GRY
Datasheet Download
SNLM-P-C25-25S-GY.pdf
Availability of SNLM-P-C25-25S-GY
QUANTITY
SNLM-P-C25-25S-GY Order Process
Ship out your order
Specifications of SNLM-P-C25-25S-GY
Internal Part NumberEIS-SNLM-P-C25-25S-GY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSnaplock
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishSilver
FeaturesSlide Lock
Contact Finish Thickness-
Current Rating250A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SNLM-P-C25-25S-GY
Related LinksSNLM-P-C, SNLM-P-C25-25S-GY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
SNLM-P-C25-25S-GY Details Description
Related parts for SNLM-P-C25-25S-GY
TXRX 18BIT UNIV BUS 3ST 56SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 6.4V 30A 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SEALED SFP OPTICAL MODULE ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CARD MARKER 2" 3 datasheet.pdf