Samtec, Inc. SNT-100-RD-G
SNT-100-RD-G picture photo
Mfg. Part Number
SNT-100-RD-G
Manufacturer
Product Category
Shunts, Jumpers
Brief Description
CONN SHUNT 2POS
Datasheet Download
SNT-100-RD-G.pdf
Availability of SNT-100-RD-G
QUANTITY
SNT-100-RD-G Order Process
Ship out your order
Specifications of SNT-100-RD-G
Internal Part NumberEIS-SNT-100-RD-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyShunts, Jumpers
SeriesSNT
PackagingBulk
TypeOpen Top
GenderFemale Sockets
Number of Positions or Pins (Grid)2 (1 x 2)
Pitch0.100" (2.54mm)
Height0.240" (6.10mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorRed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SNT-100-RD-G
Related LinksSNT-10, SNT-100-RD-G Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SNT-100-RD-G Details Description
Related parts for SNT-100-RD-G
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
KIT START SENSOR TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.8A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 570MA 630 MOHM datasheet.pdf