Vishay/Dale SOMC16031K00GEA
SOMC16031K00GEA picture photo
Mfg. Part Number
SOMC16031K00GEA
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC
Datasheet Download
SOMC16031K00GEA.pdf
Availability of SOMC16031K00GEA
QUANTITY
SOMC16031K00GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of SOMC16031K00GEA
Internal Part NumberEIS-SOMC16031K00GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.090" (2.29mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SOMC16031K00GEA
Related LinksSOMC160, SOMC16031K00GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SOMC16031K00GEA Details Description
Related parts for SOMC16031K00GEA
JACK SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 45A 24VDC DIN MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.0003 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf