EPCOS (TDK) B43851A9335M
B43851A9335M picture photo
Mfg. Part Number
B43851A9335M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43851A9335M.pdf
Availability of B43851A9335M
QUANTITY
B43851A9335M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43851A9335M
Internal Part NumberEIS-B43851A9335M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43851
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43851A9335M
Related LinksB43851, B43851A9335M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43851A9335M Details Description
Related parts for B43851A9335M
CONN HDR 5.08MM 3POS 90 OR datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABINET THREAD HOLE HARDWARE KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
9POS F R/A .318 LC TY1 FILT. datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 80A TO220-3 datasheet.pdf