Spectra Symbol SP-L-0400-203-3%-RH
SP-L-0400-203-3%-RH picture photo
Mfg. Part Number
SP-L-0400-203-3%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR SOFTPOT 20K OHM 400MM
Datasheet Download
SP-L-0400-203-3%-RH.pdf
Availability of SP-L-0400-203-3%-RH
QUANTITY
SP-L-0400-203-3%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of SP-L-0400-203-3%-RH
Internal Part NumberEIS-SP-L-0400-203-3%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductSoftPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesSoftPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 400.00mm (0 ~ 15.75")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±3%
Resistance (Ohms)20k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP-L-0400-203-3%-RH
Related LinksSP-L-0400, SP-L-0400-203-3%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
SP-L-0400-203-3%-RH Details Description
Related parts for SP-L-0400-203-3%-RH
PULL TAB 20,24,25,26,14POS WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER STR datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MEL/MSI CARRIER 5X20 IP 40 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
OSC MEMS 120.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf