Spectra Symbol SP-L-0750-203-1%-RH
SP-L-0750-203-1%-RH picture photo
Mfg. Part Number
SP-L-0750-203-1%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR SOFTPOT 20K OHM 750MM
Datasheet Download
SP-L-0750-203-1%-RH.pdf
Availability of SP-L-0750-203-1%-RH
QUANTITY
SP-L-0750-203-1%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of SP-L-0750-203-1%-RH
Internal Part NumberEIS-SP-L-0750-203-1%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductSoftPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesSoftPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 750.00mm (0 ~ 29.53")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±1%
Resistance (Ohms)20k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP-L-0750-203-1%-RH
Related LinksSP-L-0750, SP-L-0750-203-1%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
SP-L-0750-203-1%-RH Details Description
Related parts for SP-L-0750-203-1%-RH
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 2A TO92 datasheet.pdf